RD006 NĚMÁ BARIKÁDA – Revoluce bez emocí

MC

Crust punk jak noha z východních Čech se svým vynikajícím debutem. Šestnáct skladeb s profi zvukem, včetně coverů od Haemorrhage, Lies & Distrust a Negative Approach s povedenými vsuvkami mezi songy. Samozřejmostí jsou přiložené texty s komentáři v češtině a angličtině.
Vyšlo ve spolupráci s Kamčůf D. I. Y. Swět records.

SEZNAM SKLADEB:

Strana A:
1. Němá barikáda
2. Nigerijský vrah
3. Pod ochranou boží
4. Zehn, Siebzehn, Fünfzig
5. Revoluce bez emocí
6. Nothing (cover od NEGATIVE APPROACH)
7. Nazi scum
Strana B:
8. Otevřenost se trestá
9. Down in the rotting paradise (cover od HAEMORRHAGE)
10. Válka
11. Systém nedělá chyby
12. Pod dohledem
13. Fight fascism (cover od LIES AND DISTRUST)
14. Kruh se uzavírá
15. Dvě vteřiny ticha
16. Outro

Celé album v mp3 ke stažení.

DATUM VYDÁNÍ: leden 2003

NÁKLAD: 310 ks

DOSTUPNOST: vyprodáno

RECENZE:

Hluboká orba # 24 – Iny
„Kulomet bije do čela barikády, žulové odštěpky lítají na všechny strany. Pepík skrčen dole, u štěrbiny, určené zrovna pro jeho pancéřovou pěst. Jsou tu ještě střelci? Je tu ještě někdo? Cítí se strašně sám. Strašně zodpovědný v tuhle chvíli. Stiskne. V tu vteřinu ho opouští všechny smysly. Hluchý je, slepý, bez citu, hmatu a čichu.“ Tak přesně tuhle scénu ze slavné knihy povídek J. Drdy jsem si představil, když jsem prvně někde četl název téhle kapely z východních Čech. Rok se sešel s rokem, barikáda s barikádou a máme tu jejich debut. Profi roztáčená kazeta je ukryta v černém pytlíku, společně s bookletem a letákama o právech zvířat. Vrazíš-li ji do kazeťáku, vyhrne se na Tebe středněrychlý crust s dobrým zvukem, murmur/ječák vokály a angažovanými texty. Vše doplněno vtipnými vsuvkami o radostech a strastech žití v moderní společnosti – zvlášť se povedla ta o vůdci. Jako hold všem, kdo přihodili dlažku na barikádu tři covery – NEGATIVE APPROACH, HAEMORRHAGE a LIES a DISTRUST.. čumíš co Stříbro?

Just do it # 1
Táto nahrávka ma milo prekvapila. Najprv pekným obalom a priloženou A6 brožúrou, potom aj fajn muzikou s dobrým zvukom. Na kazete sa nachádzajú songy, ktoré kapela za dva roky svojej existence nahrala, vrátane troch kaverov – od HAEMORRHAGE, NEGATIVE APROACH a LIES AND DISTRUST, ktoré napovedajú, že pojde asi o róznorodejšiu muziku, čo sa mi aj potvrdilo. Hudobne sa to posúva od metalu, cez rýchle grind paly až niekde k emotívnemu rocku, ale predsa ostáva pevne spojené s krastovým základom. V štúdiu tomu urobili dosť chladný metalový zvuk, takže nahrávka pósobí temný dojmom. Komicko/ážne intrá a samozrejme aj dobré texty, ktoré nájdete v priloženej brožúre, kde sú aj preložené do angličtiny, sú pre mňa iba plusom.

Czechcore web – Houdy
Tak po delší době tu máme zase recenzi na ryze domácí dílko, tentokrát v podobě debutní kazety východočeské bandy Němá barikáda. Titul spatřil světlo světa teprve nedávno a jeho stvoření umožnila spolupráce Rage-dis rechords a Kamčův D.I.Y. swět rec. Předně upozornění: pokud si kazetu objednáte a z balíčku vytáhnete černý pytlík, nelekejte se. Němá barikáda si dala hodně záležet na vzhledu celého počinu, čímž mimo jiné potvrdila, že D.I.Y. neznamená okopírované nečitelné obaly… Ale zpět k tématu, začneme tudíž od formy. Černý pytlík formátu A5 z tvrdého papíru je na jedné straně ozdoben černobílým motivem obalu kazety (pět policistů s automatickými puškami a v plynových maskách), z druhé pak logem obou vydavatelství. Uvnitř vás pak čeká kazeta s profesionálně udělaným barevným obalem a krátká, graficky docela hezky zpracovaná brožura s texty a dalšími údaji o nahrávce, včetně anglického překladu textů. To všechno jsou ale jen kecy, všechny vás určitě zajímá hlavně muzika. Tak tedy jdeme na to. „Barikádnici“ sami sebe definují jako crust-punk, mě však nahrávka zní jako oldschool punk typu Disorder nebo Negative Approach (od těch je zde dokonce cover). Rozhodně se ale nejedná o typ „one, two, three a tuda-tuda-tuda-tuda.“ „Enbéčka“ si totiž s kazetou doopravdy vyhráli. Hudba není jednotvárná, u každého válu je samozřejmostí vychytaný a rafinovaný nájezd. Punkový buldozer občas přeruší nějaký úlet v pozitivním slova smyslu, jako například avantgardní experiment s přes sebe zpívaným heavymetalovým kvílením a klasickým řvaním stejného textu v 10,17,50 či dialog mluveného slova a řevu ve Dvouch vteřinách. A, světe div se, ale kazetě nechybí i vyložený hit. Nevím, zda se kluci nebudou zlobit, vím, že v téhle muzice o nějaké hity nejde, ale je to tak. Song Systém nedělá chyby takovým hitem jednoznačně je – už po prvním poslechu jsem si jeho refrén zpíval a pobrukoval celý zbytek dne. Navíc obsahuje výbornou pomalou kytarovou mezihru a naprosto geniální bubínek v refrénu (takový, jako měla na jedné ze svých sedmiček Zeměžluč – „Máma se raduje, tu-tudu…“, znáte to taky?). A konečně, to, co dodá celé kazetě hned několik bodů navíc, jsou vychytané a nadmíru příhodné vstupy mezi písničkami nahrané snad z nějakých TV pořadů. Jsou po celé kazetě a jsou to vychytávky s velkým V! Nejde o žádný křečovitý humor, no, uslyšíte sami. Jen dodám, že zvuk byl samozřejmě nahrán a zmixován v profesionálním studiu a je ve vynikající kvalitě. A nyní malá, ale důležitá výtka na závěr. Ačkoliv je Němá barikáda v textech politicky angažovaná a bojuje v nich proti různým druhům a formám útlaku (ať už fašismu či státnímu teroru), jeden z největších útlaků je stále mimo jejich rozlišovací schopnost. Vše je totiž uděláno s takovým perfekcionismem, že nemůže jít o přehlédnutou chybu… A tak v úvodním slovu bookletu stojí: „Čus type, jo ty…“ Další z drobných projevů sexismu, tolik přítomného v HC/punk hnutí. Se ženou posluchačkou se zřejmě nepočítá…

Cabaret Voltaire # 21
Myslím, že tohle dílo bylo pro všechny zůčastněné tak trochu „poprvé“. N.B. se dočkala své první regulérní studiové nahrávky a oba spoluvydávající labely vrhly do světa svůj první, profi zpracovaný titul. Začnu u prvního dojmu. Papírový přebal ve formě obálky obsahuje mimo samotnou kazetu také několika stránkový booklet. Zpracování nemá chybu a vydavatelé si s tím opravdu vyhráli. A mají můj nekritický obdiv. Ten nápad je prostě skvělej. Němá barikáda pochází z Východních Čech, konkrétně (nevím jestli všichni) ze Žamberka. Jejich hudba je podle mne mix punku, crustu a hc. Každopádně se to dá poslouchat a ač preferuju mnohem měkčí věci, tohle se mi líbí. Zdvojená kytara a dva vokály Ale hlavně nejde o žádnej kolovrátek a kapela se nebojí experimentovat. Takže vedle crust zběsilostí najdeš i třeba takovej pokus o ska. Myslím, že N.B. má svůj projev zmáklej a vůbec není němá. Produkuje pekelnej hluk a navíc má co říct. Textová stránka věci je rozhodně taky dost zdařilá. Osobně mám z týhle kazety skvělej pocit a doporučuju každýmu si tenhle kousek pořídit. Stojí to za těch pouhejch 70,- kaček.

Killed By Noise # 25
Tak s chutí do toho a začnem od největší obskuriozity a to jsou tři covery: Lies and distrust, Haemorrhage a Negative Approach. Nějak mi ty tři kapely nelezou dokupy. A tohle že je crust? Abych si koupil čepku s řádně dlouhým kšiltem, mám se co navyhlížet. Ba ne, klasicky punkové rytmy bicích a melodický kytary nic nezapřou. Punk jak noha, jenom díky celkem hutnýmu zvuku a a dvěma opravdu prasečím vokálům (ječák / chrapot) to zní opravdu prasáčtějc. Moc mě to ale nebere, jako by to pro mě nebylo „ono“. Přijde mi to jak kdyby třeba Argema a nebo Reflexy zkoušeli hrát prasopal. Dokonce ani jeden z těch tří coverů. Mezi jednotlivýma válama jsou ještě intra z různých filmů, ale na hlody takového kalibru jako před-váděl Čiko na svejch „Make Compost“ kompilačkách to nemá ani zdaleka. Musím ale po-chválit pěkně (ručně) udělanej přebal s bookletem / textama aj., kazeta je origoška za pár šupů, vyšla za spolupráce kapely a dvou domácích labelů.

Pogomania web
Němou Barikádu jsem poznal poprvé z mp3jek a velice se mi líbila, tudíž když jsem se dozvěděl že budou mít první kazetku tak jsem neváhal a objednal si ju. Němá Barikáda je takovej Agresivní crust s dvěma totálně šílenýma vokálama a kytarama a jako obvykle basou a bicíma. Asi nejlepší vály z 16 včetně coverů (Lies & Distrust, Haemorrhage, Negative Approach) a outra jsou Pod ochranou boží, 10,17,50, Systém nedělá chyby, Němá Barikáda a Dvě vteřiny ticha. Narozdíl od jiných kapelek se mě tady líbí že tu nenajdete texty o Punx & Skins united chlastání a tak, ale jsou tu texty např: Proti firmě shell, válce, koncentračním táborům a tak. Celkový ohodnocení bude na výbornou jak hudbou tak textama výborná kapela + ještě za 70 korun se mě to zdá aj tak akorát. Prostě doporučuju si ji určitě koupit, stojí to za to… Sestava: Luďa-kytara, voc / Milda-Bicí / Wálec-Voc / Aleš-basa / Speedy-kytara

Splinter # 6
A tady jsem byl velice příjemně překvapen. Němá barikáda sice v poslední době koncertuje jak o život, ale zatím jsem se na žádným jejich šou nevyskytl, takže jsem to zatím chytnul jenom na MC. Tady musím pochválit snad úplně všechno. I když se jejich styl nachází těsně za hranicí mýho srdce, tak si troufám tvrdit že tomu jakž takž rozumím. Dva drsný vokály – klasicky jeden vzteklejší a druhej spíš zadumanější. Ty vokály zněj teda občas skoro až black metalově. ale muzika je poctivej crust – core. Zvuk je čistej, a odle textů mám pocit, že členové kapely maj čisto i v hlavě. A navíc parádní vsuvky mezi jednotlivýma válama.