RD019 COMPLICITÉ CANDIDE / BALACLAVA

„s/t“ split 7″ EP

Split singl dvou nejlepších českých kapel ve svém stylu a zároveň mých nejoblíbenějších, jsem moc rád, že se na něm se svým labelem můžu podílet. Pro ty, kdo snad neznají:
BALACLAVA je naprosto upřímný, rychlý a energický vegan oldschool hardcore.
CO-CA je jedovatý punk strefující se i do nešvarů hardcore/punk d.i.y. scény. Obě kapely mají na kontě spousty odehraných let a koncertů.
Tradičně perfektní obal od jednoho ze členů kapely LAHAR, Gisberna, old school tatéra.
Vyšlo ve spolupráci s více labely.

SEZNAM SKLADEB:

COMPLICITÉ CANDIDE
1. Prach mp3
2. Reinkarnace

BALACLAVA
3. Láska trnové růže mp3
4. Píseň srdce mp3

DATUM VYDÁNÍ: březen 2005

NÁKLAD: 525 ks – černý vinyl

DOSTUPNOST: vyprodáno

RECENZE:

Noise Master # 16 – Šakal
Černobílý obal, který po rozevření je uvnitř barevný, skrývá texty s vysvětleníma, atd. Obal se hemží vlkama. Obě kapely zde mají po dvou písních s dobrým zvukem. CO-CA tu zní jako starý, před komunistický, punkorckový kapely. Akorát zvuk tu je o mnoho tříd lepší. Dobrá vzpomínka. Oba songy jsou klidnější. Balaclava a dva procítěný, chytlavý songy plný energie, „Láska trnové růže“ a „Píseň srdce“. Hudba musí dostat každýho, jinak ten člověk musí bejt hluchej jak poleno. Poslechový punk vs. hardcore split singl na 45 rpm. Dobrá deska.

Permanent Revolt # 4
Nový split singl těchto dvou bandiček, které jsou v naší scéně docela známé a poměrně dost zajeté… Každá vysolila dva fláky na pětačtyřicet otáček. Začnu Balaclavou… Jedná se o klasický hardcore punk, ve kterém si jedou nějaký ten pátek – ani ne moc rychlý, ani pomalý – zkrátka akorát. Této kapely si nesmírně vážím (a nemyslím, že jsem sám) za to, že vše co dělá jde od srdce. Balaclava vždy znamenala HC, ve kterém bylo silné poselství a upřímnost a tato deska je toho opět důkazem. Myslím, že tu mají jedny z nejlepších songů, co kdy vytvořili – výjimečný je hlavně druhý flák „Píseň srdce“. Na Co-Cu jsem byl hodně zvědavý, protože mi unikl jejich desetipalec… Vlastním pouze jejich první dvě LP. Z prvního jsem byl úplně posraný, druhé mě moc nebavilo a pak ž jsem je nějak nesledoval… Každopádně po poslechu strany Complicité Candide jsem byl mile překvapen: parádně vyhraný punkrock s iteligentními texty, kde je cítit velký posun. Takže teď je mi jasnéže zapasu i po zmiňovaném desetipalci… Podle mého názoru je tento singl, který vyšel v konspiraci více labelů, jeden z nejlepších počinů, co může HC punk dát.

Just Do It! # 5/6 – Stevo Holos
Asi tak 4-5 rokov dozadu mi hlavou behalo, že keby mám možnosť, tak raz urobím spoločnú platňu CO-CA/BALACLAVA/SUNSHINE/SEE YOU IN HELL, čoby split štyroch vtedy mojich najoblúbenejších kapiel od našich západných bratov. No a ku koncu roku 2003 zrazu ku mne dorazí správa o pripravovanej spoločnej ípke prvých dvoch spomínaných kapiel. Takže už zostáva len spoločná nahrávka SYIH/SUNSHINE :o). Po vyše roku som sa teda dočkal a moje očakávania boli vrchovato naplnené. Obe kapely tu majú po dve skladby, každá jedna z nich je skvost či už po hudobnej alebo textovej stránke, obidve mi svojimi slovami hovoria akoby z duše a ešte aj viac a obidve sakramentsky dobre vedia, čo hovoria. Aspoň ja im to verím, takže čo čakáš odo mňa, že napíšem do tejto recenzie? Len pre neznalcov: CO-CA hrá nabudený špinavý, zároveň však jemne melodický autentický punk rock so silne elektrizujúcim nábojom, ktorého účinky nemiňajú ciel a s poeticky ladenými, ale ostrými textami, na aké majú rožnovské kapely patent. BALACLAVA zas klbí viac prvkov v hardcore,, no vždy s ich jasným rukopisom na prvom mieste. Čiže miešajú old school, new school, niečo z sXe hc, trochu tanečných prvkov Born Against (keď už to tričko) a dokonca aj metalové vyhrávky na gitare je možné započuť. Všetko s ich typickým prejavom, ktorý na žívo vie rozpumpovať hocijakú sálu. Ja však po takejto malej ochutnávke zostávam akurát tak hladný po ich ďalších nahrávkách, CO-CA by mala v blízkej budúcnosti vydať opäť velkú platňus už dávnejšie nahraným materiálom a BALACLAVA neviem, či chystá niečo nového, ale počul jsom niečo o ich diskografii na kompakte. Táto EP je však základ tohtoročného hc/punku v Čechách, ale aj na Slovensku, tak si ju nenechajte ujsť!

Czechcore web – Šaman
Splitkou dvou kapel, který v rámci český scény mají dobré renomé a i po dlouhých letech hraní mají pořád co říct a jejich slova jsou stále stejně silná a hlavně prožívaná. A to není všechno, ke slovům padne v obou případech i parádní hudba, zavrtávající se do paměti jako červotoč. Balaclava je jedna z těch kapel, které Ti dokážou změnit život. Živě si vzpomínám na svojí první návštěvu jejich koncertu a na ten silný pozitivní pocit a touhu něco dělat, které ve mně zanechala. Na tomhle splitku najdete dvě písně, které Balaclava hraje živě už celkem dlouho. Možná to bude tím, že vydání splitka se docela protáhlo. Každopádně ty písně jsou Láska trnové růže a Píseň srdce. V obou případech neobyčejně silná lyrika, jak jsme od Balaclavy zvyklí. Velké překvapení ale přišlo s hudbou. Už to není takový bugr jako na nepřekonatelném splitku s Ol‘ Testament, protože s příchodem druhého kytaristy, Vojty z !úl…, přibyly techničtější pasáže a o slovo se v pozadí hlásí Včelínova sóla. Pořád je to ale dostatečně … punk. To co mě na nahrávce Balaclavy zaskočilo je až moc čistý zvuk a hodně vytažený vokál. Zdá se mi, že to písním trochu škodí. Ještě mi moc nesedí Milanovy pokusy o melodický zpěv v Písni srdce. Strana Compilicité Candide se po hudební stránce, myslím, povedla nejlépe ze všech jejich nahrávek. Oba dva kousky mají neskutečný punkrockový drive, obstarávaný hlavně neotřelými kytarovými postupy. Jestli vás hudebně Co-Ca dřív nebavili. Zkuste to s nimi znovu. Reinkarnace je hotová hitovka. Textově valašská klasika. Hejno vos, neúnavně bodající do celého světa, ale přesto se vyhýbající klišé. Obří dávka sarkasmu a ironie. Obal je nakreslený od Roberta z Lahar a uvnitř najdete texty v češtině a angličtině.

Move Your Ass # 9
Na tohle splitko jsem se těšil jako novorozenec na první nadechnutí a nedokážete si představit, jak jsem se těšil na křest na Vrahu. Balaclava je už několik let jedna z mých nejoblíbenějších a nejsympatičtějších kapel a to jak hudebně, tak textově i lidsky. Co-Ca mě zase naprosto nakopává svojí originalitou a texty trefujícími se do černého. Na voňavém kousku asfaltu naleznete po dvou peckách od každé kapely a je to mazec. Pro Balaclavu je to první nahrávka s Vojtou z !úlu na jednu z kytar a je to znát. Mnohem víc mosh než kdy dříve, ale taky víc emo. Navíc, jak jinak, parádní texty. Jenom mi tu chybí ten geniálně zbustrovaný zvuk ze splitka s Old Testament, tohle je až moc čistota. Co-Ca (ještě ve starém složení) se vytáhla se songy, které podle mě trumfují všechnu jejich předchozí tvorbu. Geniální kytary. Syrovost, pravdivost, uvěřitelnost. Symbiöza slov a melodií. Reinkarnaci si zpívám pořád dokola. „Další ráno na Vrahu, to chce chlapče odvahu.“ Deset hvězdiček z pěti!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..