RD013 V/A PUNK STORM OVER VENEZUELA

CD-R

 

Venezuela má bohatou hardcore/punk/Oi! scénu a tohle cédéčko je toho důkazem. Jsou tu kapely od ska přes punk po hardcore. Většina kapel je v Čechách naprosto neznámých, což je podle mě dost na škodu. Oproti kazetě má CD-R několik songů navíc.
Po ukončení aktivity Food not Bombs v Liberci byl veškerý benefit (i budoucí, včetně části pro Move your Ass!) z tohoto CD-R převeden na organizaci SVOBODA ZVÍŘAT Plzeň.

SEZNAM SKLADEB:

1. 9MM – Sin tí
2. GENOMA – Forever
3. MAS QUEJAS – Fuck MTV punks
4. CHUPUNK – Ni tiempo
5. DESCARRIADOS – Libertad
6. RECICLAJE – Hasta e final
7. 10MC – Pasando
8. DRUPPIES – Animales
9. VIA DE ESCAPE – Algo que decir
10. B.O.D. – Marco
11. DISCORGIA GLOBAL – Problematico
12. 7 BALAZOS – Pervertido
13. C4 – Asi yo
14. NADA – Rayasos verdes
15. CHUPI CHUPI SUCKS – Realidad
16. IRONICO – Siempre lo mismo
17. VIGILANT SUCKS – El ultimo beso
18. GLADYS CORDERO – Ya no puedes
19. ACUSTICA – Insomnio
20. R.P.H. – Libertad
21. Q33 – Assesino
22. CRICKET 27 – The shadow
23. GUARAPO 69 – A ti
24. LA REVUELTA – Anti voto
25. FLAT 72 – Bonded
26. UNDERFOG – Shadow warior
27. USO Y ABUSO – Pioneros
28. NO HABRA FUTURO – Unanse
29. BASURA DIGITAL – Homofobia
30. G.P.R. – WC gabber garage mix

DATUM VYDÁNÍ: duben 2004

NÁKLAD: 82 ks

DOSTUPNOST: vyprodáno

RECENZE:

Kids and Heroes web – Buky
Musim se přiznat, že si nevybavuju snad žádnou venezuelskou kapelu, kterou bych před poslechem týdle kompilačky znal. Smutné. Tohle CD-R Vám představí středoamerickejch kapel z Venezuely rovnou 30, a určitě si tam svý favority najde každej, protože rozličnost stylů je úměrná tomu, že se Vám výběrovka snaží představit průřez tvorbou kapel z nám tak vzdálené země. Uslyšíte zde kapely hrající ska, pogopunk, melopunk, streetpunk, hardcore, oi! a buhví co ještě. Jak už bejvá u některejch kompilací zvykem, liší se i kvalita zvuku – čímž nechci říct, že by byly některý vály špatně nahraný, ale že nahrávky jsou zaznamenaný jak z koncertů, garáží (tyto dvě skupiny tvořej menšinu), tak z profesionálních nahrávacích studií. Výběrovku zahajujou 9MM, který ve mě dle názvu evokovali spíš představu ňáký brutality, ale chyba lávky – jde o svižně zahranej skapunk. Po nich přichází GENOMA, jejichž refrén mi silně připomíná Los Fastidios (ono vůbec v první půlce mi tam pár kapel zní jako klasickej italskej streetpunk) a následně potom MAS QUEJAS s válem Fuck MTV Punks – první z bandiček, který řadim do kategorie americkýho pogopunku (stejně jako třeba R.P.H. nebo LA REVUELTA v druhý části kompilace). K výraznějším kapelám určitě patřej B.O.D. se svou písní Marco, po nichž nastupujou DISCORGIA GLOBAL (jo zní to brazilsky, ale muset škatulkovat, jejich tvorbu bych soudě podle válu Problematico stylově šoupnul ke španělskejm bandám, produkujícím agresivní Oi!). Takhle bych mohl pokračovat (skoro) do nekonečna, takže zmínim jen pár dalších kapel – např. Chupunk, 10MC, 7 Bazalos, Ironico, Vigilant Sucks, Q33, Flat 72, Uso Y Abuso nebo No Habra Futuro – jak řikám, výčet stylů je hodně rozmanitej a vybere si každej – snad až na zarputilý crustery nebo grindcorovce 🙂 Atmosféře kompilačky určitě nemalou měrou přispívá venezuelskej úřední jazyk španělština, kterou (snad až na 2-3 kapely zpívající anglicky) zpívá drtivá většina zúčastněnejch kapel. Co říct závěrem … jedná se o dobrou výběrovku, která Vám jistě doplní mezery ve znalostech, navíc za super cenu 80,- korun. U srdce Vás navíc může hřát, že 10 korun z toho putuje jako benefit na freezin Move Your Ass a 30,- kč na Food Not Bombs Liberec. Objednávat můžete na stránkách www.ragedischords.tk nebo přímo na e-mailové adrese kovi@ragedis.net.

Killed By Noise # 32 – Bohdan Mach
Přiznám se, že z Venezuely opravdu žádnou kapelu neznám, takže tahle malá exkurze je víc než vítána. 30 kapel z různejch koutů pro nás celkem exotické země, takže jsem čekal nějaký příjemný překvapení. Jenom je škoda, že se na celé Venezuele nenajde jedinej pal. Všechny kapely hrajou dobře, ale na můj vkus moc melodicky (což je věc názoru) a v přijatelnějším případě to nejrychlejší co tady z hudebních stylů najdete je (melodickej) oldschool hc/punk. Ale stylově tady najdete poměrně širokej záběr, od ska, oi, street, pop punku až po hc/punk. A všechno dost melodický. Žádnej rychlejší hc, crust nebo dokonce grind tady opravdu není, což je pro mně velká škoda. Jedinou výjimkou jsou dvě poslední kapely, což je nějakej experimentální úlet v experimentálním industrial/free tek stylu. Představovat každou kapelu zvlášť by bylo na celej časák, takže místo toho raději doporučuju poslechnout, aby sis udělal vlastní obrázek. Ve skromně, pěkně udělaným bookletu sice nenajdete žádný texty (všechny kapely zpívají v rodném jazyce), jen názvy kapel, skladeb a kontakty. Část z každého kusu je benefit pro Food Not Bombs, což je sympatický.

Move Your Ass # 7
Jak již jste si určitě všimli, MYA je zadarmo a právě kompilace jako Punk storm over Venezuela jsou jednou z věcí, které nám pomáhají přežít. Že je jižní Amerika kolébkou nemála punkových a hardcorových kapel není třeba zmiňovat a proto nepřekvapí 30 našláplých kapel z Venezuely. Slovo „punk“ v názvu kompilace jednoznačně není jednoznačné :), protože v našem případě zahrnuje všechny svoje odnože a mutace včetně hc/punku, ska/punku, melopunku atd. Sice španělsky neumím, ale podle názvů i já jednoduše poznám o čem že se zpívá … slova jako Libertad, Homofobia, Anti-Voto, Assesino,… Mne nejvíc baví kapela Mas Quejas se svým rychlým, melodickým a propracovaným punkrockem v písni Fuck MTV Punks. Kromě našeho zinu je CD-R benefiční i pro Food Not Bombs Liberec.