RD015 RED INSECT / NĚMÁ BARIKÁDA

„s/t“ split 7″ EP

RED INSECT hrají kvalitní politický punk as fuck! s perfektními angažovanými texty. Nejlepší je asi ten třetí – text neznámé autorky, která byla zavražděna nacisty v koncentračním táboře.
NĚMÁ BARIKÁDA na tomto splitu valí rychlý hardcore/crust s dvěma pološílenými vokalisty. Mají tu tři songy s velice osobitými texty.
Benefit na Anarchistický černý kříž (ABC-ČSAF). Jako příloha je brožura o ABC a několik aktuálních kauz ABC doma i ve světě.
Vyšlo za spolupráce více labelů.

SEZNAM SKLADEB:

RED INSECT
1. Hladový systému nevěří
2. Ukaž mi ten rozdíl
3. My mrtví žalujem
NĚMÁ BARIKÁDA
1. Zapomeň
2. Pohřebiště identity
3. Doma v koncentráku mp3

DATUM VYDÁNÍ: říjen 2004

NÁKLAD: 525 ks – černý vinyl

DOSTUPNOST: vyprodáno

RECENZE:

Noise Master # 16 – Syky
Vinyl debut pro obě kapely, první jsem si pustil NB. Začátek poměrně rychle a uječenej ale po chvíly se to přehoupne spíš do pomalé polohy. Dvojka to je Crust as Dread101fuck (hehe) hlavně bicí. A do třetice asi nej-věcička „Doma v koncetráku“ s výborným proti-sexistický, textem. Shrnu to hardcore / crust ve středním tempu na dva vokály, ale sorry živě to má víc šťávy. Tak na rovinu těšil jsem se spíš na NB ale RI mě dostali! Klasickej ´82 (Trefil jsem to?! Haha) punk s možná trochu klišé texty.. ale jsou pravdivé, melodie, důrazná rytmika. Tři hitovky PUNKS NOT DEAD! Celá deska je navíc benefit pro ABC (Anarchist Black Cross) organizaci podporující politické vězně (nakonec historii si můžeš přečíst v obsáhlém bookletu + další rady např. jak se chovat při zatčení, na co maj fízlové „zákoné“ právo atd.) takže koupí podpoříš i dobrou věc.

Noise Master # 15 – Šakal
Nejpomalejší z nejpomalejších mi poslal jako dárek toto splitko, na který jsem se chystal pěkně dlouho. Takže už je to konečně venku. Je to benefit pro Anarchist Black Cross. Proto je uvnitř několik člnků o co gou a pár konkrétních případů. Hlavní obal i booklet je pěkně zpracován od obou kapel. Sice je to zpřeházené, ale stačí prohodit stránky a je to. RED INSECT zde mají tři songy punk as fuck. Šlape to jak dobře seřízený hodinky. Má to grády, ani na chvilinku zde nenarazíte na slabou chvilku. Zvuk to má taky parádní. Hmm, taky jsem se dozvěděl z obalu, že mají jiného kytaristu. N.B. zde má taky tři kousky a opět je to nekompromisní náhul bez slabé chvilky. Dva střídající se vokály, nasazené rychlé tempo se občas vystřídá pomalejší pasáží s mluveným slovem, ale jinak to pořád šlape!!!

Hluboká orba # 25 – Filip Fuchs
Další produkt spolupráce více labelů dohromady (tentokrát je jich osm), což je velmi sympatický způsob, díky němuž za posledních několik let vyšla už pěkná řádka desek. NĚMÁ BARIKÁDA se snaží o celkem originální pojetí hardcoru, ve kterém toho ale bohužel z tolik proklamovaného crustu až tak moc neslyším. Je to směska více stylů s chemicky čistým metalickým zvukem, bohužel ne vždy to tak úplně funguje – občas se bicí pouštějí do zbytečně krkolomných rytmů a vokály znějí tak nějak křečovitě a nepřirozeně. Prostě chvílema celkem OK, chvílema zbytečně překombinované a málo odsypávající, ale zřejmě to tak skutečně má být. Tři skladby, ta poslední s textem o domácím násilí, pěknej obal. RED INSECT mě prořádně nakopali prdel – s touto kapelou jsem doposud neměl tu čest (možná proto, že objíždí spíš klasicky street punkové akce), o to příjemnější překvapení mi jejich strana připravila. Nabušený a rozjetý punk as fuck těžce ovlivněný Varukers s mocnými sbory a zaobalený do hutného zvuku. Tři s jistotou a přehledem odsypané vály a ten poslední (mimochodem nejlepší) je na text neznámé autorky z koncentračního tábora Birkenau, který kdysi zpracovali i V.A.P. Singl je benefiční pro Anarchist Black Cross, čemuž odpovíá i tématická příloha bookletu.

Move Your Ass # 8
Tohle splitko bylo dost dlouhý porod, ale konečně je děťátko mnoha labelů na světě, takže směle k jeho poslechu. Hned úvodní vál na straně Němé Barikády byl pro mě trochu překvapením, odklon od klasické crust corové sypačky k trochu experimentálnějšímu pojetí, ale i tak dobré. Další skladby jsou opět starou dobrou klasikou přesně jako na jejich albu. A nesmím zapomenout, že intro na jejich straně obstarává malý capart jejich bubeníka Mildy, který se tam může uřvat víc než Luděk s Wálcem dohromady při písničkách :). Na druhé straně opět nářek nějakého sviště, ale tady už neznám jeho původ :). Red Insect drhnou punk s kytarou jako břitva a řádně nasraným zpěvem. Pěkně zosta to do nás tepou ve stylu kapel jako Exploited nebo Ilegality. Samozřejmostí u obou kapel jsou politické texty, přičemž mým favoritním je song My mrtví žalujem od Red Insect, což je vlastně zhudebněná báseň neznáme autorky, která byla zabita v koncentračním táboře Birkenau. A navíc, pokud můžete a chcete, podpořte koupí tohle splitko, neboť je z části benefiční na Anarchist Black Cross.

Pogomania web – Ofca
Na tuhle věc jsem se těšil už pěkně dlouho, málo kdy vyjde splítko dvou hodně oblíbených kapel, a právě se to stalo snad po ročním čekání Každá kapelu tu má po 3 válech, nemužu pochybovat o kvalitě ani jednoho co se týče Němé Barikády, třeba výbornej vál je „Doma v koncentráku“ – brutální promyšlenej vál, pak třeba Pohřebiště Identity je hodně do punku. Němá Barikáda na této desce hraje chvílama rychlej našláplej/osterej, výbornej HC/CRUST – punk přes pomalý pasáže s výbornýma „drzíma“ vyhrávkama na kytaru. Tuhle věc nahrávala Barikada narozdíl od první věci jen z jedním kytaristou, jinak se na sestavě nic neměnilo. Pak tu máme Red Insect známej našlapanej Anarchopunk z Rakovníka, často nazývanej jako „český Varukers“. Taky tu maj 3 vály asi nejlepší je asi „My mrtvý žalujem“ – text pochází od ňáké ženy která umřela v koncentračním táboře. Oproti starším věcím do toho zpěvák míň řve a váli nejsou tak nadupaný. Narozdíl od poslední věci „Live in Hamburg“ je zde staronovej basak Dolek /v tuto chvili asi už ne/ a novej kytarista Kuba. Studiovej zvuk je jak má bejt co se týče obou dvou kapel – nic hroznýho:-). V bukletu najdeš texty jak v Češtině tak i v Angličtině. Najdeš tam i příručku co se týče ABC/mam v tom nakej bordel/ a samozřejně fošnu:-))). Celou tuhle věc vydavalo několik labelů, mužeš si ji třeba obědnat u Papagajovýho hlasatele nebo u Komára (nolens.volens@seznam.cz). Deska stojí 80 korun a je benefit pro ABC. Určitě doporučuju, deska jak má být…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..